História školy Informácie o škole Profil školy DFS Goralček Školský časopis POŠKOLÁČIK

História školy

Nezabúdajme, že žiak je najvyššou autentickou hodnotou a že profesionalitou učiteľa je milovať každého žiaka, povzbudzovať ho, veriť mu, umožniť sa mu rozvíjať ako jedinečnej bytosti a pritom sa pokúšať tvorivo spájať požiadavky súčasnej školy s humanistickým prístupom k výchove a vzdelávaniu

Škola v Suchej Hore sa prvýkrát spomína v roku 1875 a učil v nej Jozef Maslák, ktorý bol zároveň aj doručovateľom. Učiteľa platili gazdovia. V roku  1956 sa začala stavba novej školy vybudovaním základov. Škola  bola odovzdaná do prevádzky v roku 1960 pre prvých 5 ročníkov pod vedením riaditeľa školy Jozefa Šprláka. Vyučovanie sa začalo na jeseň so 118 žiakmi. Dovtedy sa žiaci učili v rodinnom dome, ktorý patril obecnému úradu a dnes na týchto miestach je postavený obchod COOP Jednota. Od roku 1974 sa v škole vyučujú už len prvé 4 ročníky.

Od roku 2004 začali prebiehať rekonštrukčné práce:

• r. 2004 - 2009 prebehli v škole vonkajšie úpravy - vymenili sa okná, budova bola zateplená a splynofikovaná, rekonštrukcia oplotenia z troch strán. Zo získaných finančnch prostriedkov zo štátnych projektov sa vybudovala počítačová učebňa s jazykovým laboratóriom a multifunkčné športové ihrisko s povrchovými úpravami školského dvora.
  • r. 2012 - rekonštrukcia stien v interiéri školy,
  • r. 2014 - rekonštrukcia podlahových krytín,
  • r. 2016 - rekonštrukcia hygienických priestorov,
  • r. 2017 - izolačné práce okolo školy,
  • r. 2019 - výmena strešnej krytiny,
  • r. 2021 - výmena plynových kotlov.

Všetky rekonštrukčné práce boli hradené z prevádzkových nákladov, koré boli pridelené Základnej škole Suchá Hora z MŠVVaŠ SR (prenesené kompetencie).

Počas šk.r. 1967/68 opustil rady učiteľskej verejnosti riaditeľ školy Jozef Šprlák. Na jeho miesto nastúpila Emília Šprláková, ktorá funkciu riaditeľky zastávala až do šk.r. 1987/88. Po nej miesto riaditeľa školy prevzal Vladimír Olejka. Od šk.r. 2001/2002 je vo vedení školy PaedDr. Janka Karšayová.

Ľudová škola - minulosť                                     Základná škola -  súčasnosť